Jaki zegarek do nurkowania wybrać?

Nurkowanie to w ostatnich latach bardzo popularny sport. Nic więc dziwnego, iż z każdym rokiem rośnie zainteresowanie gadżetami do nurkowania. Jednym z nich jest zegarek do nurkowania. Gadżety tego typu są ostatnio modne, dlatego też producenci prześcigają się w tworzeniu nowych funkcji do tych zegarków.

Popularyzacja nurkowania

Od jakiegoś czasu można zauważyć wzrost zainteresowania nurkowaniem, które traktowane jest jako hobby. Okazało się bowiem, że może to być świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, a samo nurkowanie nie jest sportem dedykowanym tylko dla profesjonalistów. Bardzo ważnym punktem przygotowania do nurkowania jest wybór odpowiedniego sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo i komfort podczas tej niecodziennej czynności. Wybór zegarka do nurkowania może okazać się trudnym, gdyż oferta jest tak bogata w przeróżne modele, które różnią się aspektem wizualnym oraz funkcjami.

Zegarek do nurkowania z aqualungiem – jaki wybrać?

Podstawowym kryterium, jakie różni zegarki dostępne na rynku jest wodoszczelność. Klienci mają do wyboru zegarki o różnej skali odporności na wodę. Produkty o skali 5 ATM są przeznaczone tylko do pływania. Zegarki o skali 10 ATM mogą być używane do nurkowania w masce, natomiast na nurkowanie z aqualungiem pozwalają tylko zegarki o wodoszczelności od 20 do 30 ATM. Tylko te zegarki, których wodoszczelność mieści się w skali 20-30 ATM można uznać za profesjonalne zegarki do nurkowania. Aqualingiem nazywa się profesjonalną aparaturę, która umożliwia przebywanie pod wodą. W skład tej aparatury wchodzi specjalna butla ze sprężonym powietrzem lub odpowiednią mieszaniną gazów oraz rurki, które łączą poszczególne elementy ze sobą.

Jakiego zegarka potrzebuje profesjonalista, a jakiego amator?

Zarówno amator, jak i profesjonalista potrzebują dobrego zegarka do nurkowania. Zegarek do nurkowania musi być bowiem dostosowany do warunków, jakie występują przy nurkowaniu – nie jest ważne to, czy nurkowanie wykonuje profesjonalista, czy amator. Oczywiście odrębną kategorią są nurkowie głębinowi, którzy potrzebują zegarków o wodoszczelności 100 ATM. Takie nurkowanie wymaga jednak specjalnego przeszkolenia, gdyż są to warunki ekstremalne. Jeśli zegarek do nurkowania posiada wodoszczelność 20 ATM, co równa się 200 metrom należy mieć na uwadze, że głębokość 200 metrów jest wartością obliczoną w warunkach laboratoryjnych. W środowisku naturalnym należy tę wartość podzielić na dwa. W przypadku zegarka o wodoszczelności 20 ATM głębokość nurkowania w naturalnym środowisku wynosi 100 metrów.

Nurkowanie to sport zyskujący na popularności. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem muszą koniecznie wyposażyć się w niezbędny sprzęt.

zegarek do nurkowania.