Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Budowa własnego domu zawsze jest sporym wyzwaniem. Wiele osób staje przed dylematem, czy lepiej wybrać tradycyjny dom, który jest tańszy w budowie, czy też droższy, ale za to energooszczędny i generuje dużo mniejsze koszty w późniejszej eksploatacji. Coraz częściej wygrywa druga opcja.

Dlaczego lepiej wybrać dom energooszczędny?

Dom zwykły czy energooszczędny? Nie bez przyczyny coraz chętniej są wybierane Projekty domów energooszczędnych. Wprawdzie zwykle są one droższe w budowie, ale później można uzyskać spore oszczędności podczas użytkowania. Bardzo dobra izolacja termiczna i specjalne dobrane wyposażenie w nowoczesne urządzenia grzejne sprawiają, że na ogrzewanie domu potrzeba dużo mniej energii.Wybierając tradycyjne budownictwo, można dom zbudować nieco taniej. Jednak późniejsze koszty eksploatacji będą wyższe niż w energooszczędnym. Przyjmuje się, że nawet 65% kosztów utrzymania domu w tradycyjnej technologii to wydatki na ogrzewanie.

Najważniejsze cechy domu energooszczędnego

Przeglądając liczne projekty domów energooszczędnych, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Takie domy muszą mieć zwartą bryłę i prosty dach. Dzięki temu nie będą mieć dużo mostków termicznych i łatwiej je będzie ogrzać. Domy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, o dużej termoizolacyjności. Najczęściej jest stosowane ogrzewanie gazowymi kotłami kondensacyjnymi lub pompami ciepła. Niezbędna jest także rekuperacja.

Zyski z domu energooszczędnego

Dom energooszczędny daje wymierne zyski. To przede wszystkim dużo niższe koszty ogrzewania. Można je dodatkowo obniżyć, montują panele fotowoltaiczne. W przypadku sprzedaży domu, możliwe jest uzyskanie wyższej ceny. Związane jest to z trwałością i jakością domu, który przecież zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów.Kolejnym, bardzo istotnym atutem za wyborem takiego domu jest ich przyjazność dla środowiska. Sposób ogrzewania sprawia, że produkowane są niewielkie ilości gazów cieplarnianych. To zdecydowanie poprawia stan powietrza w okolicy.