Zdrowe paznokcie – jak je pielęgnować?

Każda kobieta wie, jak ważne są piękne i zadbane paznokcie. Kobiety są na tym punkcie bardzo wyczulone, dlatego tak cenią sobie usługi salonów manicure. Jak wiadomo, każda z nas jest inna, tak samo też paznokcie mogą mieć inny wygląd. Jedne kobiety mają naturalnie mocne, grube i twarde paznokcie, za to inne kobiety narzekają na to, że ich paznokcie są cienkie, delikatne i łatwo pękają. Faktem bezdyskusyjnym jest, że należy wtedy udać się do kosmetyczki, aby fachowym okiem sprawdziła ich stan i sama zaleciła właściwy sposób ich pielęgnacji. Znalezienie dobrej kosmetyczki nie jest łatwe, ale poradnik „Najlepszy fryzjer i kosmetyczka w Lublinie? Wiemy, jak ich znaleźc.” z pewnością ułatwi poszukiwania. Można również postarać się zadbać o paznokcie w domu.

Co dla paznokci można zrobić w domu?

Z pozoru naprawdę wiele można zrobić dla paznokci już we własnym domu. Zanim udasz się do kosmetyczki, możesz wspomóc kondycję paznokci. Oto kilka wskazówek:

  • codzienna pielęgnacji płytek paznokci wraz ze skórą palców okalającą płytki,
  • regularne i częste mycie paznokci i usuwanie wszelkich ciał obcych, które mogą się pod paznokcie dostać, deformując je i narażając na infekcje,
  • pielęgnacja paznokci podczas samodzielnego usuwania pozostałości lakierów koloryzujących,
  • używanie kosmetyków pielęgnacyjnych, które zapewnią paznokciom nawilżenie, nabłyszczenie i dostarczą składników budulcowych,
  • samodzielnie można stosować środki pielęgnacyjne o działaniu zapobiegawczym chorobom paznokci jak na przykład kremy antybakteryjne, kąpiele olejne, czy substancje odżywcze z witaminami i minerałami.

Czego unikać?

Z pewnością należy unikać wszelkich czynności, które mogą spowodować podrażnienia i w konsekwencji wywołać uszkodzenia paznokci. Ich odbudowa nie jest zadaniem łatwym i czasami jest dość trudna, a także pozostawia pewne zmiany w kształcie płytki paznokciowej. Każda czynność, która ma być wykonana, a która niesie z sobą nawet najmniejsze ryzyko podrażnień, musi być wykonywana z zachowaniem środków zaradczych i ochronnych, takich jak:

  • stosowanie środków ochrony przed reakcją środków chemicznych,
  • stosowanie środków ochrony przed otarciami i podrażnieniami mechanicznymi,
  • używanie, jeśli to możliwe, także akcesoriów, narzędzi i innych materiałów pośredniczących w wykonaniu czynności, tak, aby dłoń nie miała bezpośredniego kontaktu z przedmiotem mogącym wywołać niepożądane skutki.

Zwykle tymi środkami ochronnym dla paznokci są rękawice, różne w zależności od czynnika oddziałującego na dłonie, jednakże są to podstawowe środki zapobiegające uszkodzeniom paznokci.

Każda manicurzystka wykonująca paznokcie w Lublinie doradzi, w jaki sposób chronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Podpowie również jakie preparaty warto stosować na co dzień, aby wzmocnić strukturę paznokcia. Dobrze więc od czasu do czasu odwiedzić profesjonalny salon manicure i skorzystać z zabiegów, nie tylko tych stylizacyjnych, ale także pielęgnacyjnych.