Dezynfekcja dla szpitali

Dezynfekcja dla szpitali

Dbanie o higienę i sterylność jest niezwykle ważną kwestią w placówkach ochrony zdrowia, takich jak szpitale czy przychodnie lekarskie. Stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji pozwala uniknąć przykrych konsekwencji oraz zwiększa komfort psychiczny pacjentów i personelu. Na czym polega dezynfekcja dla szpitali?

Dezynfekcja dla szpitali – dlaczego warto?

W obowiązku każdego pracownika szpitala jest dbanie o zdrowie pacjenta. Organizm chorej osoby jest bardzo osłabiony, co z kolei sprawia, że jest on o wiele bardziej podatny na działanie wszelkich bakterii i wirusów, które mogą być przenoszone przez personel szpitala. Takie bakterie mogą również znajdować się na klamkach lub innych elementach, które są często dotykane przez pacjentów i personel.Odpowiednia Dezynfekcja dla szpitali polega na stosowaniu środków bakteriobójczych, które pozwalają pozbyć się bakterii znajdujących się na dłoniach oraz często użytkowanych powierzchniach.

Jakie rodzaje środków dezynfekujących można wyróżnić?

Na rynku można znaleźć szeroką gamę środków dezynfekujących, których zastosowanie nieco się od siebie różni. Jeśli chodzi o dezynfekcję dla szpitali, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na środki do dezynfekcji dużych powierzchni, a także środki, które przeznaczone są do mycia ciała oraz niewielkich powierzchni, często dotykanych przez pacjentów i personel szpitala.Środki do czyszczenia dużych powierzchni to najczęściej mocno chemiczne środki, które dostępne są w dużych opakowaniach. Stosuje się je m.in. do dezynfekowania podłóg. Środki do dezynfekcji ciała to z kolei najczęściej płyny na bazie alkoholu.

Jakie bakterie zabijają płyny do dezynfekcji?

Płyny do dezynfekcji, w szczególności te na bazie alkoholu wykazują silne działanie bakteriobójcze oraz wirusobójcze, co zostało niejednokrotnie potwierdzone różnymi badaniami. W przypadku wirusów należy jednak pamiętać, że skuteczność takich preparatów może być różna. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju wirusów oraz ich struktury. W przypadku bakterii natomiast, takie środki są w stanie zabić niemalże większość najczęściej występujących drobnoustrojów.