Czym charakteryzują się diety niskokaloryczne?

Diety odchudzające od lat cieszą się ogromną popularnością. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że ich znaczenie nigdy chyba nie było tak duże, jak ma to miejsce obecnie. Wiele osób nadal walczy ze skutkami izolacji w czasie pandemii, dieta niskokaloryczna wydaje się przy tym najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru kilogramów.

Niskokaloryczna, czyli jaka?

Diety niskokaloryczne to dość szeroka grupa, można więc wskazać zarówno na ich mniej, jak i bardziej radykalne odmiany. Podczas gdy niektóre nie są zalecane nawet przez liberalnych ekspertów, o innych dietetycy wypowiadają się z dużym uznaniem. Różnice pomiędzy nimi są znaczące, nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z dietami pozbawionymi określonych cech wspólnych.Na pierwszy plan wysuwa się to, że dieta niskokaloryczna jest sposobem na żywienie, który przewiduje przyjmowanie w ciągu dnia produktów zawierających od 1000 do 1600 kalorii. Liczba kalorii nie zawsze jest taka sama, a diety uwzględniają zarówno płeć i wiek osób myślących o pozbyciu się nadmiaru kilogramów, jak i poziom aktywności fizycznej danej osoby. Poszczególne diety zakładają zróżnicowane spożycie kalorii, bazują jednak na tym samym założeniu. Ich nadrzędnym celem jest dostarczanie organizmowi na tyle małej ich liczby, aby zmusić go do spalania tkanki tłuszczowej.

Jak działa dieta niskokaloryczna?

Działanie diety niskokalorycznej bazuje na założeniu, że przyjmowanie zbyt małej liczby kalorii w pewnym momencie musi doprowadzić do tak zwanego ubytku energetycznego. Ten zmusza organizm do tego, aby czerpać energię ze zgromadzonych wcześniej zasobów, w tym zwłaszcza z tkanki tłuszczowej. Jeśli dieta jest realizowana we właściwy sposób, prowadzi do dość szybkiego spadku wagi.Decydując się na dietę niskokaloryczną można oczekiwać spektakularnych rezultatów. Należy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze będą one tak samo satysfakcjonujące. Spadek wagi jest uzależniony od wielu czynników. W grę wchodzi ogólna masa ciała i wielkość nadwagi, poziom zbilansowania diety, a także sumienność podczas realizowania jej założeń. Przyjmuje się jednak, że w ciągu tygodnia spadek wagi powinien wynosić od 500 gramów do jednego kilograma. Wyższy może być alarmujący.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.