Race dymne – jak są zbudowane i czy każdy może z nich korzystać?

Coraz częściej możemy znaleźć zdjęcia, na których widoczne są grube kłęby spektakularnego kolorowego dymu. Produktem, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie tego dymu, są race dymne. Ich odpalenie zapewnia widowiskowe efekty, dzięki czemu znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Race dymne – skład i budowa

Race dymne, nazywane również świecami dymnymi, stanowią materiał pirotechniczny. Ich budowa jest dość prosta. Mieszanka chemiczna, zawierająca najczęściej związki takie jak chlorany i azotany potasu oraz substancje odpowiedzialne za efekt kolorowego dymu, umieszczona jest w szczelnym pojemniku. Może to być puszka lub tekturowa tuba. Odpalanie racy odbywa się za pomocą zapłonnika. Można wyróżnić trzy różne sposoby odpalania świec dymnych. Największą popularnością ciszą się się race lontowe. Po umieszczeniu świecy w wybranym miejscu wystarczy podpalić lont i oddalić się na bezpieczną odległość. Stosuje się również race zapalnikowe. W tym rodzaju race odpalane są w sposób bezoogniowy poprzez potarcie zapalnika. Bezoogniowo, za pomocą zawleczki, odpala się również granaty dymne.

Bezpieczeństwo stosowania rac dymnych

Na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że race dymne stanowią artykuły pirotechniczne. W związku z czym korzystać z nich mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Stosowanie produktów dymnych nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń, jednak jest to materiał, z którym należy obchodzić się szczególnie ostrożnie. Przed użyciem racy trzeba zapoznać się z załączoną do produktu instrukcją obsługi. Przy odpalaniu należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, pamiętając, że race wytwarzają nie tylko dym, ale również ciepło, w związku z czym może dojść do poparzenia. Ryzyko takiego zdarzenia zwiększa się w przypadku materiałów pochodzących z nieznanego źródła.

Race dymne – zastosowanie

Race dymne znajdują zastosowanie w bardzo różnych dziedzinach. Pierwotnie przeznaczone były do użycia militarnego, stanowiły zasłony dymne służące do maskowania oraz pozorowania pola walki. Jednak z czasem możliwości stosowania dymu z rac znacznie się rozszerzyły. Race dymne służą do sygnalizowania miejsca wypadku. Od dawna są wykorzystywane w ratownictwie, zwłaszcza przy wypadkach na wodzie lub w trakcie wypraw wysokogórskich. Używa się ich również w trakcie symulacji pożarów budynków. Co ciekawe, świece dymne są używane do sprawdzania drożności oraz sprawności działania systemów wentylacyjnych. Inną dziedzina życia, gdzie race są wykorzystywane na dużą skalę, jest szeroko pojęta branża rozrywkowa. Stosuje się je w grach plenerowych, takich jak paintball czy ASG. Kolorowy dym świetnie sprawdza się w przygotowywaniu oryginalnych sesji zdjęciowych w plenerze, na przykład ślubnych. Świece dymne coraz częściej są również stosowane do oprawy wydarzeń takich jak koncerty, mecze czy inne wydarzenia sportowe.

Race dymne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wytwarzany przez nie kolorowy dym stanowi ciekawy efekt wizualny, który znajduje coraz więcej zastosowań.