Co to jest PKS Nova?

Co to jest PKS Nova? To polskie przedsiębiorstwo transportowe – Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova S.A. Powstało po przejęciu przez PKS Białystok kilku innych przedsiębiorstw, np. PKS Suwałki czy PKS Łomża. Realizuje wiele tras głównie na obszarze województw -podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Czy to oznacza, że PKS Suwałki już nie istnieje?

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Suwałkach oficjalnie zostało zlikwidowane przed pięcioma laty, w 2017 roku. Stało się to z powodu przejęcia go przez PKS w Białymstoku. Jednak istnieje oddział PKS Nova w Suwałkach, potocznie więc można swobodnie używać starej nazwy.

Obecnie z Suwałk realizuje się kilkanaście tras. Prowadzą one przez wiele małych polskich miejscowości. Dzięki temu mieszkańcy wsi też mają połączenie z usługami w większych miastach.

Jak rozwinięty był PKS w Suwałkach?

Przed przejęciem, tabor PKS Suwałki składał się ze 151 pojazdów i realizował przejazdy na ponad stu trzydziestu liniach. Kursował głównie do miast położonych w sąsiednich województwach, jak Olsztyn czy Gdańsk. Ale istniały też trasy zdecydowanie odleglejsze, przykładowo do Katowic czy Lublina.

W Gołdapi firma realizowała nawet przejazdy komunikacji miejskiej. A w połowie 2014 roku spółka otworzyła swoje pierwsze połączenie międzynarodowe. Z Augustowa przez Suwałki można było wygodnie dojechać aż do Grodna na Białorusi.

Inne obszary działalności

Wszyscy w Polsce doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym są przedsiębiorstwa PKS i szybko kojarzą je z przejazdami międzymiastowym. Ale dość mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że te przedsiębiorstwa realizują też innego rodzaju usługi.

Jakie na przykład? Istnieje coś takiego, jak PKS travel, czyli biuro turystyczne. Od 2008 roku organizowane były tam wycieczki po kraju i zagraniczne. Dodatkowo przez okres kilku lat można było uczyć się prowadzić w ośrodku szkolenia kierowców. Chociaż firma od dawna nie istnieje to przez lata wyszkoliła tysiące kierowców samochodów osobowych, motocykli i oczywiście autobusów.