Wybór firmy fotowoltaicznej

ergos (1).jpg

Wraz ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką, wzrasta liczba firm oferująca montaż paneli solarnych. Nie zawsze jednak idzie za tym jakość oferowanych usług. Często można usłyszeć o małej sprawności instalacji lub nawet pożarach spowodowanych przez panele. Najczęściej jest to efekt niskiej jakości usług oferowanych przez firmę fotowoltaiczną.

Dlaczego firma fotowoltaiczna jest ważna?

Inwestycja w fotowoltaikę nie należy do najtańszych. Jej zwrot następuje po kilku latach, a sam system powinien służyć przez co najmniej 30 lat. Wiele jednak zależy od jakości usług oferowanych przez firmę.

Pierwszym i bardzo istotnym etapem jest opracowanie odpowiedniego projektu. Powinien on uwzględniać rodzaj dachu (płaski, spadzisty), stopień nasłonecznienia, zacienienie oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną. Firma fotowoltaiczna proponuje także wybór odpowiednich materiałów oraz technologii.

Wszystkie te elementy mają kluczowe znaczenie dla sprawności całej instalacji solarnej oraz kosztów jej instalacji i czasu zwrotu poniesionych wydatków.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę fotowoltaiczną?

Na wybór odpowiedniej firmy warto poświęcić trochę czasu. Przede wszystkim należy porównać kilka ofert, zapoznać się z cenami, oferowaną technologią oraz warunkami i długością gwarancji. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych problemów podczas eksploatacji systemu fotowoltaicznego.

Warto także sprawdzić opinie klientów o firmie fotowoltaicznej oraz zrealizowane przez nią projekty. Im bogatsze portfolio, tym większa pewność, że firma ma stabilną pozycję na rynku. Przed spotkaniem z przedstawicielem firmy, należy przygotować sobie kilka pytań, jeżeli odpowiedzi będą wyczerpujące, to znaczy, że firma fotowoltaiczna jest profesjonalna i zrealizuje inwestycję na odpowiednim poziomie.

Kto może pomóc finansowo?

Inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo kosztowna, co może zniechęcić wiele osób. Istnieją jednak sposoby na znaczne zmniejszenie wydatków, poprzez uzyskanie dofinansowania oraz skorzystanie z ulgi podatkowej. Dofinansowanie następuje po przedstawieniu faktur za poniesione koszty. Dla osób o niskich dochodach przewidziana jest możliwość prefinansowania wydatków.

O dofinansowanie fotowoltaiki można starać się w ramach kolejnej edycji programu Mój Prąd (5.0) lub programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania zależy od wielkości inwestycji i poniesionych kosztów. Niezależnie od dofinansowania podatnicy mogą także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł.