Palety plastikowe – czy warto je wybrać zamiast drewnianych?

Palety plastikowe – czy warto je wybrać zamiast drewnianych?

Przewożenie dużych ładunków odbywa się na paletach, które zabezpieczają towar i pomagają w łatwiejszym przenoszeniu go. Do niedawna najczęściej używanymi paletami były te wykonane z drewna. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na palety plastikowe. Czy warto w nie zainwestować? W czym są one lepsze od drewnianych?

Plastikowe palety – czy warto?

Palety wykonane z tworzyw sztucznych mają wiele zalet. Przede wszystkim są one znacznie trwalsze i można na nich umieścić cięższe ładunki. Bardzo ważnym aspektem jest odporność na warunki atmosferyczne, a więc mogą być wystawione na działanie deszczu, słońca czy śniegu. Oprócz tego są także odporne na substancje chemiczne, co jest istotne podczas transportu towarów niebezpiecznych.

Zaletą palet plastikowych są niższe koszty eksploatacji. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ich wagi. Są one lżejsze, a więc i koszty transportu będą niższe. Można je z łatwością ustawić jedną na drugą. Mają one specjalne wypustki, które zagnieżdżają się między sobą, a więc nie ma wolnej przestrzeni podczas ich przechowywania. Można je także z łatwością wyczyścić.

Europalety plastikowe czy drewniane?

Jednym z powodów, dla których coraz chętniej wybierane są plastikowe palety, jest ich wytrzymałość. Drewno znacznie szybciej ulega uszkodzeniom. W drewnianych paletach mogą znajdować się drzazgi lub drobne pęknięcia. Są także gwoździe, które mogą uszkodzić towar. W paletach plastikowych nie ma takich problemów, gdyż są one wykonane z jednego kawałka.

Palety z tworzyw sztucznych można kupić w różnych wymiarach. Dostępne są wzmocnione, które nadają się do przewożenia i składowania bardzo ciężkiego ładunku. Do transportu żywności polecane są palety z zamkniętym blatem. Znacznie łatwiej i szybciej można je wyczyścić, co sprawia, że nie zbiera się na nich brud czy pleśń.

Palety z tworzyw sztucznych bezpieczne dla środowiska

Wiele osób pewnie się zastanawia nad tym, czy europalety plastikowe są ekologicznym rozwiązaniem. Odpowiedź jest twierdząca. Przede wszystkim do produkcji palet używa się tworzyw z recyklingu, a więc zmniejsza się ilość odpadów.

Podczas produkcji palet drewnianych niestety wycinane są drzewa, a to oczywiście powoduje wylesianie. Tworzywo sztuczne jest znacznie bardziej wytrzymałym materiałem niż drewno, a więc takie palety będą dłużej służyć. Wpłynie to na redukcję kosztów. Warto wybrać palety wykonane z plastiku, aby zadbać o środowisko i zasobność portfela.