Koniec ze wstydem – badanie nasienia bez tajemnic

Koniec ze wstydem – badanie nasienia bez tajemnic

Coraz częściej mówi się o tym, że przyczyną niepłodności może być tak zwany czynnik męski. Choć jednak tego nie kwestionujemy, nadal mamy do czynienia z sytuacją, w której panowie wcale nie spieszą się z badaniem nasienia. Czas to zmienić, rozwiewając wątpliwości związane tak z przebiegiem, jak i celem takiego badania.

Od czego zacząć?

Jednym z pierwszych pytań, jakie dotyczą badania nasienia jest to, które dotyczy wskazania do jego wykonania. Czy każdy mężczyzna musi się mu poddawać? Badanie z pewnością nie jest powodem do wstydu, nikt nie powinien czuć się też urażony sugestią, aby się mu poddać. Warto przy tym podkreślić, że w przypadku pewnych grup mężczyzn, których partnerki nie mogą zajść w ciąże, jest ono szczególnie mile widziane. O zagrożeniu tym, że to czynnik męski odpowiada za problemy z płodnością, może przesądzać wiele kwestii. O badaniu nasienia w szczególny sposób powinni więc pomyśleć mężczyźni po czterdziestym roku życia, którzy chcą mieć dzieci. Wskazaniem do szybkiego wykonania badania jest też palenie papierosów oraz praca w miejscach, w których pojawia się zagrożenie ze strony szkodliwych czynników, takich jak choćby toksyny.

Jak wygląda badanie?

Badanie nasienia budzi skrępowanie na tyle duże, że wielu mężczyzn nie chce nawet zapoznać się z jego przebiegiem. Tymczasem oddanie nasienia do pojemnika – kluczowy moment badania – odbywa się w naprawdę komfortowych warunkach. Pokoje, w których przeprowadzane jest badanie, są zamykane na klucz. Są też urządzone w przytulny sposób tak, aby krępująca przecież czynność wykonać bez niepotrzebnego stresu. Wytrysk nasienia musi dokonać się dzięki masturbacji, nie ma przy tym żadnych wskazań do tego, aby udać się na badanie z partnerką.

Już po badaniu, szklany pojemnik z nasieniem oddaje się do analizy laboratoryjnej. Ta jest uzależniona od tego, czy badanie ma podstawowy, czy też bardziej złożony charakter. W tym pierwszym przypadku bada się nie tylko jakość plemników, ale również ich liczbę oraz aktywność. Często już na tym etapie można znaleźć odpowiedź na pytanie, co sprawia, że nie udaje się zajść w ciążę.