Jakie wymagania należy spełnić aby stać się notariuszem?

Prowadzenie własnej kancelarii notarialnej to marzenie wielu młodych osób, które dopiero zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej. Zawód notariusza kojarzy się bowiem z lekką i przyjemną pracą oraz wysokimi zarobkami. Jak jest naprawdę? Tego dowiesz się w tym artykule.

Jak zostać notariuszem?

Droga do tego, aby stać się notariuszem jest bardzo długa i wymaga wielu lat codziennej nauki. Podstawowym warunkiem jest ukończenie studiów prawniczych, które trwają 5 lat. Nie od dziś wiadomo, że prawo jest niezwykle trudnym kierunkiem, który wymaga dużego zaangażowania i przede wszystkim pasji do nauki. Na tym etapie wiele osób się poddaje i rezygnuje z pomysłu zostania notariuszem.
Z racji tego, że studia prawnicze są studiami ogólnymi, na których nie da się wybrać żadnej specjalizacji, kolejnym krokiem jest odbycie aplikacji notarialnej. Trwa ona prawie 4 lata, a przez ten czas aplikant musi sporządzić minimum 70 aktów prawnych i na koniec odbyć egzamin uprawniający do wykonywania zawodu.

Czym zajmuje się notariusz? Jakie są jego obowiązki?
Wiele osób posiada błędne wyobrażenie na temat zawodu notariusza. Zawód ten kojarzy się bowiem wyłącznie ze składaniem podpisów na dokumentach. Tak naprawdę jako notariusz musimy posiadać specjalistyczną wiedzę z wielu dziedzin prawa i wykazywać się niezwykle dużą uwagą oraz odpowiedzialnością. Notariusz odpowiada za tworzenie aktów prawnych i nadawanie im wartości prawnej, co oznacza że musi on być przy tym skrupulatny i uczciwy. Ponadto rozstrzyga on kwestie spadkowe oraz zajmuje się tworzeniem uwierzytelnionych odpisów dokumentów.
Jak widać zakres obowiązków notariusza jest naprawdę duży. Warto mieć to na uwadze przed rozpoczęciem edukacji.

Kto ma szansę zostać notariuszem?

Zawód notariusza przeznaczony jest dla osób niezwykle zdeterminowanych i wytrwałych. Studia prawnicze weryfikują kto naprawdę nadaje się do wykonywania tego zawodu. Wiele osób poddaje się na tym etapie i zaczyna szukać innych rozwiązań.
Ponadto w zawodzie notariusza należy wykazywać się bardzo silnymi wartościami moralnymi. Jest to zawód przeznaczony dla osób odpowiedzialnych oraz uczciwych, ze względu na jego specyfikę. Notariusz zajmuje się bowiem nadawaniem mocy prawnej powierzonym mu dokumentom.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl