Kosmetyczne właściwości witamin

Witaminy wpływają bardzo korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nasz wygląd zewnętrzny, dlatego też producenci bardzo chętnie dodają je do swoich kosmetyków. Uroda każdej z nas jest dosyć wymagająca, jednak z uwagi na fakt, iż każda kobieta ma odmienny typ skóry, to w kosmetykach powinna szukać takich witamin, które w idealny sposób pomogą podkreślić jej piękno. Jakie jednak właściwości mają poszczególne witaminy i w jaki sposób wpływają one na skórę?

Witamina A

Witamina A w kosmetykach najczęściej występują pod postacią retinolu, a także jego pochodnych. Wspomniana witamina w szczególny sposób dba o skórę dojrzałą, ponieważ pomaga poprawić jej jędrność i elastyczność, a także wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które są główną przyczyną pojawiania się na twarzy zmarszczek. Dzięki tej witaminie można ponadto w bardzo skuteczny sposób walczyć ze skórnymi przebarwieniami, dlatego też kremy z witaminą A warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji po okresie letnim.

Witamina B

W zasadzie wszystkie witaminy z grupy B pomagają poprawić wygląd oraz stan skóry, jednak najcenniejsza jest witamina B5, które szerszemu gronu znana jest przede wszystkim jako kwas pantotenowy. To właśnie witamina B5 łagodzi różnego rodzaju podrażnienia, a także przyspiesza proces gojenia się ran. Z kolei, jeśli chodzi o pozostałe witaminy z grupy B, to wykazują one zbawienny wpływ na skórę trądzikową, zmniejszając produkcję sebum, a także eliminując krostki, grudki i wypryski.

Witamina C

Zaliczana do grona najsilniejszych antyoksydantów witamina C to najlepsza broń do walki ze zmarszczkami, piegami oraz skórnymi przebarwieniami. Kosmetyki z zawartością witaminy C sprawdzają się najlepiej w przypadku cery dojrzałej i zwiotczałej, ponieważ pomagają przywrócić jej elastyczność i sprężystość, zwiększając przy okazji syntezę kolagenu i elastyny.

Witamina E

Witamina E nazywana powszechnie „witaminą młodości” to obok witaminy C bardzo silny przeciwutleniacz, który ochrania skórę przed przedwczesnym procesem starzenia się, poprawia jej ukrwienie, a także zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w przypadku dojrzałej, jak i bardzo młodej skóry. W przypadku cer dojrzałej wspomaga walkę ze zmarszczkami, natomiast jeśli chodzi o skórę młodą, to pomaga chronić ją właśnie przed pojawieniem się szpecących zmarszczek.

Witamina F

Witaminy F należy szukać w każdym znajdującym się na sklepowej półce kosmetyku, ponieważ wspomaga ona przyswajanie pozostałych witamin. Oprócz tego wykazuje silne właściwości natłuszczające i odżywcze, a także pomaga przywrócić skórze równowagę kwasowo-wodnolipidową. Można ją z powodzeniem znaleźć zarówno w kremach do twarzy, jak i produktach do pielęgnacji włosów, szczególnie tych suchych i zniszczonych.