Jak i gdzie bolą nerki?

Human kidney cross section on scientific background. 3d illustration

Ból nerek to dolegliwość, którą często mylimy z objawami ze strony kręgosłupa. Jeśli więc odczuwamy przewlekły ból w dolnym odcinku pleców, może się okazać, że winne są właśnie nerki. Jeśli coś wzbudza nasze wątpliwości, warto wykonać podstawowe badanie moczu, aby znaleźć ewentualne źródło bólu. Jak i gdzie dokładnie bolą nerki oraz co może być tego przyczyną?

Jakie są przyczyny występowania kamicy nerkowej?

Kamica moczowa najczęściej spowodowana jest poprzez nierozpuszczone złogi, które mogą tworzyć tzw. kamienie. Powstają one z chemicznych substancji zawartych w moczu. Ich tworzeniu sprzyja nieprawidłowa dieta bogata w szczawiany i białko, słabe nawodnienie organizmu, choroby metaboliczne, cukrzyca, predyspozycje genetyczne, nieprawidłowe zakwaszenie moczu, nadciśnienie i inne choroby ogólnoustrojowe. 

Jak powstają kamienie?

Gdy stężenie chemiczne danych substancji w moczu jest bardzo wysokie, co uniemożliwia ich całkowite wypłukanie, dochodzi do wytrącania się kryształków. W początkowej fazie powstaje „piasek”, który swobodnie wydostaje się z organizmu przez układ moczowy. Gdy dojdzie do nagromadzenia się złogów, tzw. kamieni, sprawa staje się nie tylko problematyczna, ale przede wszystkim bardzo bolesna. Kamienie próbują wydostać się z układu moczowego, często go blokując i doprowadzają do ataku tzw. kolki nerkowej.

Jakie są objawy kamicy moczowej?

Gdy kamyczki są malutkie, pozbywamy się ich często w sposób niezauważalny. Jednak gdy dojdzie do utworzenia się złogów większych rozmiarów, przypadłość daje bardzo dokuczliwe objawy. Silny ból pojawia się w okolicach lędźwi i promieniuje w okolice pachwin. Ból ten spowodowany jest przemieszczaniem się kamieni z nerki poprzez moczowód do ujścia cewki moczowej. Atak ten nazywany jest kolką nerkową, może trwać nawet kilka godzin, aż do momentu „urodzenia” kamieni. W trakcie kolki nerkowej często oddaje się mocz w bardzo małych ilościach, jego barwa jest ciemna, często z domieszką krwi. Mogą występować mdłości i wymioty.

Profilaktyka

Zapobiegajmy tworzeniu się kamicy moczowej. Badajmy regularnie mocz, aby wykluczyć namnażanie się substancji chemicznych. Odżywiajmy się zdrowo, zrezygnujmy z wysoko przetworzonej, tłustej, przesolonej żywności. Zamieńmy słodycze na zdrowe cukry np. desery na bazie miodu. Jedzmy warzywa i owoce, które wspomagają nasz układ moczowy. Sprawdzą się np. żurawina, czarna porzeczka, ogórki czy pietruszka lub seler. Koktajle warzywno-owocowe dodatkowo nawodnią nasz organizm. Nawadniajmy go też wodą mineralną czy herbatkami owocowymi, wypijajmy ok. 2,5 litra płynów. Zacznijmy uprawiać aktywność fizyczną, aby uniknąć nadprogramowych kilogramów, bo otyłość to pierwszy krok do różnych chorób, w tym kamicy moczowej.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/profilaktyka-kamicy-nerkowej