Śruby – konwersja dotycząca norm ISO/DIN/PN

Macie jeszcze trochę czasu, ale chcecie wybrać już teraz dobrej jakości śruby? Przeczytaliście ostatnio merytoryczny artykuł, który zachęcił Was do tego, żeby zdecydować się na odpowiedniej jakości elementy złączne spełniające ISO/DIN/PN? Czym charakteryzują się te normy? Jak może być zrealizowana konwersja w tym aspekcie?

ISO/DIN/PN – co warto o tym wiedzieć?

Na terenie naszego kraju stosowane są między innymi normy PN. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku Polski Komitet Normalizacyjny. Co warto wiedzieć na temat tej placówki? Jest to jednostka organizacyjna o zasięgu państwowym. Zadaniem instytucji jest prowadzenie normalizacji krajowej. Chodzi między innymi o zatwierdzanie lub wycofywanie norm, a także rozpowszechnianie takich właśnie elementów. Warto wspomnieć także o Organach Technicznych. W tej grupie są Komitety Zadaniowe, Rady Sektorowe oraz Komitety Techniczne. Te instytucje także mają wpływ na normalizację krajową. Pewnym minusem jest fakt, że PN mają zasięg wyłącznie krajowy. W związku z tym współpraca z podmiotem zagranicznym wymaga po prostu znajomości norm, które są bardziej powszechne. Na terenie naszego kraju, choćby biorąc pod uwagę kwestie historyczne, stosowane są także normy DIN. W tym przypadku warto wspomnieć o Niemieckim Instytucie Normalizacyjnym. Ta placówka powstała w 1917 roku. Natomiast już rok później została opublikowana pierwsza norma pod tym „szyldem”.

Największe znaczenie w obrębie tego tematu ma zaś Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Odpowiada ona za normy ISO. W tym miejscu warto wspomnieć, że Polski Komitet Normalizacyjny należy do tej instytucji od 1947 roku, czyli od roku powstania. Natomiast Niemiecki Instytut Normalizacyjny dołączył 4 lata później. Obecnie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna skupia ponad 160 państw członkowskich. Siedziba tej placówki mieści się natomiast na terenie szwajcarskiej Genewy.

Jak zrealizować konwersję?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby szybko poradzić sobie z konwersją. Zadanie jest natomiast bardzo proste. Pomaga w tym strona internetowa stalmut.pl. Interesują Was konkretne śruby? Na tej stronie internetowej znajduje się wyszukiwarka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpisać normę albo konkretny produkt. To wystarczy, aby poznać wszystkie oznaczenia związane z danym przedmiotem. Zrealizowanie takiego zadania jest nie tylko proste. Dodatkowo stosunkowo szybkie. Gwarantujemy, że błyskawicznie poradzicie sobie zatem z wykonaniem tej czynności i poznacie po prostu wszystkie interesujące Was normy.