Czy warto kupić żel silikonowy?

Czy warto kupić żel silikonowy?

Zabezpieczenie płytek elektronicznych przed czynnikami zewnętrznymi jest jednym z podstawowych etapów w procesie montażu.

Oferta sklepu

Czynniki zewnętrzne do oczywiście korozja, promieniowanie UV, zanieczyszczenia, temperatura oraz wilgoć. Pogarszają one parametry urządzeń i obniżają ich żywotność, dlatego warto zadbać o właściwą ochronę w postaci lakieru do płytek drukowanych. Sklep blelektronik.com.pl ma w swojej ofercie taki lakier. Należy pamiętać, że lakier ma stworzyć na płytce drukowanej warstwę ochronną. Wybór lakierów jest naprawdę bardzo duży, więc każdy z łatwością może znaleźć coś dla siebie. Lakiery można podzielić ze względu na grubość powłoki pozostawionej na płytce PCB, a także ze względu na skład chemiczny. Należy pamiętać, że podstawowe rodzaje preparatów ochronnych to: poliuretanowe, akrylowe, silikonowe oraz materiały epoksydowe. Preparaty różnią się nie tylko grubością warstwy ochronnej, ale także odpornością na chemikalia. Można śmiało powiedzieć, że lakiery silikonowe oraz akrylowe są najprostsze do usunięcia. Ważną rolę odgrywa także czas schnięcia i technika nakładania lakieru oraz utwardzania powłoki.

Nakładanie lakieru na płytkę

Warto podkreślić, że lakier na płytkę drukowaną można nakładać pędzlem. Nie zawsze mamy jednak gwarancję, że uda się nałożyć taką samą warstwę lakieru. Jest to dobra metoda przy powlekaniu płytek na małą skalę. Zanurzenie stosuje się po to, żeby dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc. Dotyczy to głównie produktów, które cechują się większym procentem stałych substancji, czyli poliuretan oraz silikon. Nie wszyscy mają świadomość, że poprzez selektywne nakładanie maszynowe można łączyć lakiery z płytkami. To wszystko jest możliwe dzięki maszynie numerycznej. Dzięki temu możemy punktowo umieszczać lakier, tam gdzie jest to potrzebne. Godne uwagi jest również nakładanie natryskowe, które polega na nanoszeniu lakieru przy użyciu pistoletu lakierniczego lub gotowego aerozolu.