Złote monety – doskonałą lokata kapitału

Złote monety – doskonałą lokata kapitału

Złote monety to świetna, długoterminowa lokata kapitału i doskonała inwestycja na przyszłość. Jednak już w momencie ich zakupu należy pomyśleć o tym, że kiedyś trzeba będzie je sprzedać. Cena złotych monet, jako złota inwestycyjnego, zależy od aktualnego jego kursu, wagi i rodzaju, a także od miejsca sprzedaży.

Skup złotych monet – jakie miejsce wybrać?

Przed sprzedażą złotych monet warto sprawdzić ich cenę w kilku punktach skupu. Trzeba odwiedzić bank, pośrednika handlu złotem, serwis aukcyjny, antykwariaty i lombardy. Najlepiej zacząć od miejsca, w którym kupiło się złote monety.Skup złotych monet należy zacząć od oddania ich w ręce fachowców, którzy wycenią obiektywnie wartość sprzedawanych przedmiotów. Sprzedaż może odbywać się bezpośrednio albo jak w przypadku Mennicy Skarbowej przez Internet. Po wycenie przedstawia się ofertę cenową sprzedającemu i jeśli wyrazi on zgodę, to pieniądze wypłaca się od ręki.

Jakie złote monety najłatwiej sprzedać?

Monety złote podzielić można na inwestycyjne, czyli bulionowe oraz monety kolekcjonerskie. Te pierwsze sprzedają się bardzo dobrze, zwłaszcza takie egzemplarze jak Wiedeński Filharmonik, Krugerrandy lub Kanadyjski Liść Klonowy. Natomiast jeśli chodzi o monety kolekcjonerskie proces sprzedaży przebiega znacznie wolniej, ponieważ o ich cenie decyduje także ich unikalność i charakterystyczny wygląd. Monety tego typu najlepiej sprzedać w sklepach numizmatycznych, w których doceni się ich wartość.

Czy od sprzedaży złotych monet trzeba płacić podatek?

Złoto nie jest obłożone podatkiem Vat, więc najlepiej by było, aby kupować je od firm. Dzięki temu uniknąć można płacenia podatku PCC, przy transakcji przekraczającej tysiąc złotych. W trakcie sprzedaży jest dokładnie tak samo, pod warunkiem jednak, że złote monet są w posiadaniu właściciela przez okres co najmniej półroczny. Okres ten liczy się od kolejnego miesiąca po ich zakupie..