Porządek każdej łazienki

Porządek każdej łazienki

Sprawnie działająca kabina prysznicowa to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdej łazienki. Wiele kabin prysznicowych ulega awariom czy to przez niewłaściwy montaż czy też wady produkcyjne, co powoduje zalanie łazienki grożące uszkodzeniem płytek i armatury. Jedynym sposobem na zapobieganie takim sytuacjom jest stosowanie wysokiej jakości uszczelek do drzwi prysznicowych. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższy artykuł.

Groźna awaria

Uszczelki prysznicowe są zazwyczaj automatycznie montowane do kabin prysznicowych dostępnych w sprzedaży. Często jednak te fabryczne uszczelki nie zabezpieczają kabiny w odpowiednim stopniu, co przekłada się na częste zalania, a w konsekwencji problemy z utrzymaniem porządku w łazience.

Często zalewana łazienka skutkuje powstaniem groźnych grzybów, które mogą być toksyczne dla człowieka i negatywnie wpływać na zdrowie podczas każdej wizyty w pomieszczeniu kąpielowym. Metodą na ratowanie sytuacji jest wymiana poprzednich, niespełniających swoich walorów uszczelek na nowe, profesjonalne uszczelki do drzwi prysznicowych.

Kiedy czas działa

Niekiedy fabryczne uszczelki do drzwi prysznicowych są dobre i znakomicie chronią łazienkę, jednak wraz z upływem lat, pod działaniem wody oraz środków czyszczących wytracają swoją szczelność. Również w tym przypadku niezbędna będzie wymiana uszczelek na nowy model, który spełniać będzie najwyższe normy i pozwoli nam zapomnieć o zalanej łazience na wiele długich lat.

Jakie uszczelki wybrać, by nie zawieść się i nie musieć po kilku miesiącach znów przystępować do prac naprawczych? Jaką powinny mieć twardość i rodzaj profilu? To wszystko zależy od typu kabiny, który posiadamy.

Dobre uszczelki prysznicowe – specyfika i parametry

Wybór uszczelek prysznicowych zależy przede wszystkim od rodzaju kabiny prysznicowej oraz grubości jej ścianek. Kabiny bez brodzika potrzebować będą podwójnej wzmacnianej uszczelki, natomiast te brodzikowe mogą otrzymać nieco płytszą jednak nadal wymagana jest wysoka szczelność. W celu zabezpieczenia ścianki o grubości 4-6 milimetrów, należy wybrać uszczelkę wykonaną z tworzywa PVC najlepiej o profilu bąbelkowym. Kabiny półokrągłe powinny otrzymać uszczelki półokrągłe, zaś kabiny proste i narożne uszczelki proste.

Absolutnie kluczowym parametrem jest twardość materiału wykonania uszczelki do drzwi prysznicowych. Do nadmienionych, najczęściej występujących ścianek 4-6 milimetrów należy dobrać twardość PVC 80-90 punktów skali twardości Shore’a. Przy cieńszych kabinach warto zastosować uszczelki o nieco mniejszej twardości 70-80 punktów skali twardości Shore’a.