Zdrowy lifestyle – czyli jak żyć pełnią życia?

Obecnie moda na zdrowe odżywianie kwitnie. Niemal w każdym supermarkecie można już znaleźć dział ze zdrową żywnością, a w sklepach odzieżowych pojawiają się najnowsze kolekcje sportowych topów i szortów. Zewsząd przemawiają do nas znane twarze nakłaniające do zmiany stylu życia. Jednak taka radykalna zmiana nie powinna przebiegać zbyt gwałtownie. Jeżeli naprawdę chcesz rozpocząć zdrowy lifestyle, podejdź do tego spokojnie i z rozsądkiem, a na pewno nie spotka cię rozczarowanie.

Co to znaczy żyć zdrowo?

Zdrowa dieta to 80% sukcesu. Regularny wysiłek fizyczny stanowi pozostałe 20%. Jednak tylko prawidłowe połączenie tych dwóch elementów, da się osiągnąć spodziewane rezultaty. Sport sprawi, że twój organizm wydzieli dużą porcję endorfin, a prawidłowa dieta pozwoli cieszyć się się efektami.

Niezależnie od tego jaka jest twoja początkowa motywacja – czy będzie to chęć schudnięcia, a może przytycia lub poprawy wyglądu – prędzej czy później spotkasz się z momentem kryzysowym. Każdy ma swoje słabsze dni i gorsze chwile. Naturalne jest, że kiedy minie pierwsze „WOW”, zaczniemy wątpić w swoje siły. Dlatego już od początku musimy wiedzieć, że zawsze różowo nie będzie. Trudno, takie jest życie. Można jednak sprawić, by te niezależne od nas zdarzenia nie wpływały na nasze nastawienie. Jasne że nikt nie będzie cieszył się z porażek. Kluczem do sukcesu jest jednak, by w tych porażkach znaleźć kolejną motywację do dalszego działania. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba zaakceptować samego siebie. Wiedz, że podejmując zdrową drogę życia, już wygrałaś. Już jesteś zwycięzcą. Dalsze życie to tylko cieszenie się tym sukcesem. Niezależnie od wszystkiego – jesteś piękna i silna. Korzystaj z życia i ciesz się nim.

Jak odnaleźć balans?

Nakładanie na siebie tysięcy ograniczeń, przestrzeganie rygorystycznych zasad i treningowej musztry. To nie jest zdrowe życie. W ten sposób nigdy nie osiągniemy samoakceptacji. Nie jesteśmy w stanie żyć szczęśliwie z ciągłymi barierami. Każdy człowiek potrzebuje wolności i przestrzeni do spełnienia się. Nie ograniczaj się! Znajdź sport, który sprawia ci przyjemność. Nie zmuszaj się do biegania, pływania, jazdy rowerem czy dźwigania ciężarów. To nie jest rozwiązanie gwarantujące długotrwały sukces. Aby wytrwać w naszych postanowieniach, musimy znaleźć złoty środek. Jeżeli danego dnia nie mamy siły i ochoty na trening – nie róbmy go. Jeżeli męczy nas katar bądź kaszel – dajmy sobie spokój. Siłownia nie ucieknie, będą następne okazje. A urodziny u babci? Impreza z koleżankami? Święta? Czy ten kawałek ciasta tak bardzo ci zaszkodzi? Jedz wszystko, ale z umiarem. Jeżeli tego potrzebujesz, jedz słodycze nawet codziennie, ale w rozsądnych ilościach! Tabliczka czekolady dziennie? To może nie najlepszy pomysł. Ale kawałek ulubionego ciasta albo jeden batonik? Czemu nie! Trzymaj się własnego planu i odnajdź swój wewnętrzny spokój i równowagę.