Reakcja skóry na mezoterapię igłową

Każdy poważniejszy zabieg medycyny estetycznej ingeruje jakoś w skórę i wywołuje jej określone reakcje. Mezoterapia igłowa nie jest co prawda zabiegiem inwazyjnym, ale nawet po niej mogą wystąpić pewne nie do końca przychylne objawy, z których warto zdawać sobie sprawę, aby po prostu się ich nie bać i szybko sobie z nimi poradzić.

Ogólny przebieg zabiegu

Każdą mezoterapię igłową zawsze poprzedza dokładny wywiad lekarski. Pacjent zostaje też skierowany na podstawowe badania, w trakcie których sprawdza się, czy nie ma on przeciwwskazań do wykonania mezoterapii.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, przystępuje się do zabiegu. Czas jego trwania bywa różny w zależności od zaplanowanych efektów i używanych substancji, jednak na ogół nie przekracza on czterdziestu minut.

Zdarza się, że jednorazową mezoterapię można zakończyć już po dwudziestu czy trzydziestu minutach. Zabieg przeprowadza się zwykle na skórze twarzy, choć można mu też poddać inne części ciała, takie jak chociażby ramiona czy pośladki.

Pierwsze objawy po zabiegu

Zanim te dobre i pożądane efekty zostaną uwidocznione, na skórze może dojść do wystąpienia mniej przyjemnych zmian. Są one tym częstsze, im bardziej wrażliwa jest cera. Nie da się ich w pełni przewidzieć.

Zmiany, o których mowa, to na ogół drobne siniaki i miejscowe przekrwienia. U większości osób tuż po zabiegu dochodzi też do pojawienia się małych czerwonych kropek na skórze.

Wymienione objawy są typowe dla mezoterapii igłowej, więc nie należy się ich bać. Nie wymagają one konsultacji z lekarzem. Mijają zupełnie samoistnie i zazwyczaj dość szybko nie ma po nich żadnego śladu.

Pomoc w powrocie do formy

Aby umożliwić skórze szybszy powrót do właściwej dla niej kondycji, w tym pierwszym okresie tuż po zabiegu trzeba jak najlepiej o nią zadbać. Zaleca się wtedy rezygnację z opalania oraz korzystania z solarium

Mezoterapia igłowa jest jednak pewnym obciążeniem dla ciała, dlatego temu ciało trzeba pozwolić potem na odpoczynek. Ciężką aktywność fizyczną lepiej sobie odpuścić. Warto też na jakiś czas odstawić mocny alkohol, papierosy i napoje z dużą zawartością kofeiny.

Niewiele natomiast da się zrobić z kiepskim samopoczuciem, które może być odczuwane tuż po zabiegu. Trzeba je zatem przetrwać. Innego wyjścia nie ma.