Kilka zdań o domach prefabrykowanych

Kilka zdań o domach prefabrykowanych

W naszym kraju został w ostatnich latach złamany monopol na budowę domków jednorodzinnych w technologii murowanej. Domy szkieletowe lub drewniane, które miały u nas złą prasę, są budowane coraz częściej, a opinie zadowolonych mieszkańców są coraz wyraźniej słyszane.

Co to są domy szkieletowe oraz prefabrykowane?

Jeśli chcemy zobaczyć przykładowe domy prefabrykowane i szkieletowe, to wystarczy wejść na stronę firmy budowlanej, która takie projekty realizuje. Przykładowa to https://www.multicomfort.pl/. Domy szkieletowe i prefabrykowane mogą być tym samym, jednak nie zawsze tak jest, choć jest to bardzo korzystne.

Domy szkieletowe, są to domy wsparte na lekkim szkielecie drewnianym. Domy prefabrykowane, to niezależnie od rozwiązania zastosowanego, domy w dużej mierze budowane w fabryce.

Jak się buduje domy w fabryce?

Oczywiście budowa domu w fabryce to skrót myślowy, jednak w pewnym sensie tak właśnie jest. Dom po prostu nie jest budowany w całości. Można dom zbudować w fabryce, a następnie przetransportować go na plac budowy i dokonać właściwie montażu, a nie właściwej budowy.

Stopień prefabrykacji może być na tyle duży, że ściany budynku mogą zostać wręcz dostarczone na budowę razem ze stolarką okienną i drzwiami.

Dlaczego domy prefabrykowane opłaca się budować?

Przede wszystkim domy prefabrykowane opłaca się budować z tego powodu, że cena za budowę takiego domu jest dużo niższa niż domu murowanego. Jednocześnie jakość i wytrzymałość konstrukcji wcale nie musi ustępować konstrukcjom murowanym. Ostatecznie to ile dom jest w stanie przetrwać, zależy w dużej mierze od tego, jak o niego dbamy, a nie od tego, z czego jest zbudowany.

Wokół domów prefabrykowanych powstało wiele mitów, między innymi ten, który mówi, że są one liche, i nieodporne na działanie ekstremalnych zjawisk pogodowych i zimna. Ciekawe jest to, że w rejonach świata gdzie jest najzimniej, ludzie mieszkają w domach z drewna, w dużej mierze właśnie prefabrykowanych.