Urlop nad morzem z psem – ważne porady

Lipiec i sierpień to letnie miesiące, kiedy tysiące Polaków udaje się wreszcie na wymarzony urlop. Najczęściej są to wyjazdy rodzinne. Wtedy dorosłe osoby zabierają ze sobą nie tylko dzieci, ale także czworonożnych przyjaciół. O czym jednak muszą pamiętać, zanim wyruszą w daleką podróż nad morze z psem?

Odpowiednie przygotowania

Pies jest dla wielu ludzi kochanym zwierzęciem. Nic więc dziwnego, że opieka nad nim zajmuje sporo czasu. Jednak w domu nie trzeba tak bardzo uważać, jak będąc na wakacjach. Zanim ktokolwiek uda się Nad morze z psem, powinien skontrolować stan zdrowia kudłatego pupila oraz zaszczepić go. W tym celu konieczna będzie wizyta u weterynarza. Warto dodatkowo zakupić pieskowi specjalne tabletki, jeżeli cierpi on na chorobę lokomocyjną.

Co jeszcze należy zrobić? Trzeba zabrać kilka niezbędnych rzeczy, które mogą znacznie ułatwić psu pobyt w nadmorskim miasteczku. Chodzi m.in.: o ulubione zabawki, smycz, kaganiec (szczególnie, gdy pies jest duży i groźny), torebki na odchody (nie wolno ich zakopywać na plaży), smakołyki, karmę, miski, miękki koc oraz psie kosmetyki. Przyda się również specjalny czip, dzięki któremu w przypadku, gdy kundelek się zgubi, będzie można szybko go odnaleźć.

Inne zalecenia

Skoro już mamy wszystko zapakowane, to można wyruszać w drogę. Stop! To jeszcze nie wszystko. Najlepiej poczekać, aż zapadnie noc. Dlaczego? Po prostu podróż w bardzo upalny dzień może okazać się straszną udręką dla psa. Umiejętnie też należy używać klimatyzacji, aby pupil się nie przeziębił.

Jeszcze wcześniej, nawet kilka tygodni przed wyjazdem, konieczne będzie zarezerwowanie hotelu albo domku. Mowa o obiekcie przyjaznym psom i innym zwierzętom. Niestety nie w każdym czworonożny przyjaciel jest mile widziany, ale są apartamenty gdzie spokojnie mogą nocować mniejsze i większe psy (np. w Pobierowie, Międzyzdrojach czy Kątach Rybackich, gdzie zapewniono wiele atrakcji).

Psie plaże

Warto też dowiedzieć się, które plaże są przeznaczone dla czworonogów. Jeżeli pójdziemy nad morze z psem tam, gdzie jest zakaz (np. na popularne kąpielisko), możemy zapłacić wysoki mandat. Zwracajmy zatem uwagę na odpowiednie oznaczenia oraz regulaminy. Wówczas pobyt nad Bałtykiem okaże się w stu procentach udany.