Twoje dziecko zmaga się ze stresem? Kum mu psa

Zwykle stres jest kojarzony z problemami dorosłych, zwłaszcza z nadmiarem obowiązków lub opieką nad rodziną. Jednak stres mogą odczuwać również dzieci. A długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, podobnie jak na dorosłych. Aby zminimalizować odczuwanie złych emocji warto dziecku zakupić psa, który według badań psychologiczny pomaga w podejmowaniu decyzji i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa.

Stres u dzieci

Niewielka ilość stresu może być silnym czynnikiem motywującym dla dziecka. W większości prowadzącym do wykonywania zadań i osiągania lepszych wyników w pracy. Jednak, zbyt duży stres ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także kondycję fizyczną. Publiczne instytucje zdrowia ostrzegają, że długotrwały stres może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja i lęk, a także do problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i cukrzycy. W przypadku dzieci jest podobnie. Przeprowadzone w 2017 roku badania wykazały, że ponad 1/3 dzieci doświadczyła w poprzednim miesiącu fizycznego objawu związanego ze stresem, bez względu na to, czy chodziło o kłopoty z zasypianiem, bóle głowy czy bóle żołądka. To, jak dzieci reagują na stres, jest oczywiście sprawą indywidualną. Niektórzy ludzie radzą sobie ze stresem bardziej skutecznie niż inni, a inni ludzie potrzebują do tego specjalnych środków. Tutaj dobrym sposobem na poradzenie sobie z objawami stresu jest kontakt ze zwierzętami, które dają dziecku potężne wsparcie społeczne. Psy pomagają uspokoić dziecko, a zatem zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

Reakcja dzieci na stres

Dla dzieci stres to przede wszystkim wykonywanie poważnych zadań jak np. wystąpienie publiczne czy rozwiązanie matematycznej łamigłówki. Podejście dziecka do wykonania zadania powoduje stres i podniesienie się poziomu kortyzolu, który jest hormonem steroidowym wydzielanym przez nadnercza i pomaga organizmowi reagować na stresujące lub niebezpieczne sytuacje. Kortyzol jest znany również jako ,,hormon stresu”. To wskaźnik stresu, oznaczający, że im bardziej jesteśmy zestresowani, tym wyższe poziomy kortyzolu produkowane są w naszych ciałach.

Pies społecznie wspiera dziecko

Poziomy stresu u dzieci są różne. Odczuwanie stresu zależy od rodzaju otrzymanego wsparcia społecznego, czyli pomocy rodziców, dziadków bądź rodzeństwa. Dodatkowym czynnikiem jest obecność domowych pupilów. Psy powodują spadek produkcji kortyzolu. Kontakt z psem w postaci przytulania, głaskania, karmienia sprawia, że odczuwany stres maleje.

To, w jaki sposób dziecko radzi sobie ze stresem we wczesnych latach swojego dzieciństwa, wpływa na jego późniejszą jakość życia. Oczywiste jest, że emocjonalne i biologiczne zdolności radzenia sobie ze stresem wciąż się rozwijają. Wytłumaczenie dziecku i pokazanie metod radzenia sobie ze stresem ma konsekwencje na zdrowie emocjonalnego i dobre samopoczucie.